Obsługa kelnerska
Od zawsze najważniejszą osobą w restauracji (z personelu oczywiście ) jej mecenasem, ambasadorem, wizytówką, reklamą, czarodziejem i aktorem na tej scenie jest KELNER - zawsze uśmiechnięty, uczynny, komunikatywny, uprzejmy o nienagannych manierach, obdarzony zaufaniem gości, zawsze gotowy zaspokoić nawet najbardziej wyszukane kulinarne życzenia każdego z gości restauracji .
Restauratorzy znają wartość dobrego kelnera, wiedzą jak wiele zależy od jego pracy, pracy którą wielu znawców obsługi nazywa - sztuką .
Sztuka profesjonalnej obsługi kelnerskiej jest świadkiem i przyjacielem wielu niezapomnianych uroczystości wypełniających nasze szybkie często szare i nieciekawe życie - począwszy od chrztu poprzez wesele po inne bardziej lub mniej uroczyste chwile którym towarzyszą spotkania przy wspólnym stole okraszone niezastąpioną obsługą oddanego Ci kelnera .
Jednak są chwile w których kelner musi znaleźć rozwiązanie trudnej sytuacji - stając oko w oko z gościem i jego niezadowoloną miną po pierwszych kęsach - dania które miało zaspokoić jego głód ale i przyjemność wyjątkowego smaku.
Doświadczony kelner wie, że nie ma sensu przekonywać - i udowadniać kto ma racje - bo rację ma zawsze gość - pozostaje nam przeprosić, przyjąć reklamację i udać się do wyroczni - kuchni przechodząc przez rozdzielnię kelnerską.
Rozdzielnia kelnerska - to miejsce, które tętni życiem kreowanym przez personel restauracji. Da się tu usłyszeć komentarze nie zawsze oficjalne na temat szanownych gości jakie formułują aktorzy teatru „ RESTAURACJA” w przedstawieniu -"kelnerzy" - które trwa codziennie w każdym mieście, na każdej ulicy - zmieniają się tylko widzowie -goście.
Rozdzielnia kelnerska - znają ją dobrze wszyscy młodzi adepci sztuki kelnerskiej - praktykanci, stażyści, pomocnicy kelnerów - pikolaki, bacznie podglądający każdy gest, krok, ruch swoich mistrzów, mimikę twarzy, sztukę z jaką słowo - hipnotyzuje, czaruje serca, wprawia w podziw - jest kluczem do zaufania.
Pierwsze kroki młodych kelnerów to jeszcze nie balet, nie tango, na pewno też nie walc. Najtrudniej zacząć, mieć chęci, duszę pełną optymizmu i doświadczenie dzięki któremu unikniemy wielu prostych błędów.
Jak nie popełnić błędu? Jedną z zasad jest przestrzeganie standardów obsługi kelnerskiej.
STANDARDY OBSŁUGI KELNERSKIEJ :
- Powitanie przy wejściu
- Pytanie o strefę (palący/niepalący)
- Zaprowadzenie do stołu i sadzanie gościa (odsunięcie krzesła)
- Propozycja aperitifu
- Podanie kart menu (wraz z kartą win)
- Podanie pieczywa masła - (czekadełko)
- Przyjęcie zamówienia (sugestywna sprzedaż)
- Pytanie o napoje (wino)
- Nakrycie stołu z zachowaniem kolejności potraw wg przyjętego zamówienia
- Serwis dań (kolejność : dzieci , panie , panowie – nie dotyczy przyjęć z zachowaniem protokołu dyplomatycznego)
*Rozłożenie serwetek na kolanach gości
*Podanie przekąski zimnej (+ ew. wino)
*Podanie przekąski gorącej
*Podanie zupy
*Przerywnik (np. sorbet)
*Podanie wina do dania głównego
*Podanie dania głównego
Sprzątanie po daniu głównym
Ponowne podanie menu (propozycja podania deseru/serów)
Podanie deseru
Sprzątnięcie po deserze
Zapytanie o kawę, herbatę, koniak, digestive;
Podanie rachunku (skórzane etui, długopis)
Pożegnanie gościa
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |